برج خنک کننده چگونه دمای آب ورودی را کاهش داده و کارکرد سیستم هایی همچون چیلر را بهبود می بخشد؟

برج خنک کننده دستگاه خنک ساز آبی است که بر اساس انتقال جرم بین دو فاز گاز و مایع و همچنین تبخیر قسمتی از مایع که منجر به گرفتن انرژی قابل ملاحظه ای از جریان مایع می شود فعالیت می کند. در واقع عملکرد برج خنک کننده  به جهت خنک کردن آب در گردش درون مدار فن کوئل ها و همچنین سایر دمنده ها می باشد.

شرکت مهندسی فرآب صنعت به عنوان بزرگترین تولید کننده محصولات فایبرگلاس در ایران (همچون برج خنک کننده و چربی گیر فاضلاب و سپتیک تانک از جنس فایبرگلاس) و همچنین صادر کننده برتر این نوع محصولات به کشورهای متقاضی محصولات از جنس فایبرگلاس، با توجه به نیاز صنعت کشور همچون کارخانجات صنعتی، ساختمان های اداری و تجاری و غیره در حال حاضر توانسته است تا تامین کننده با کیفیت انواع برج خنک کننده فایبرگلاس با بالاترین راندمان کارکرد بوده و این نوع از محصولات را با قیمتی مناسبت به مشتریان و متقاضیان ارائه نماید.

برج های خنک کننده تولیدی شرکت فرآب صنعت در 3 مدل از جنس فایبرگلاس و در ظرفیت های متفاوت و بر اساس نیاز مشتریان در خط تولید کارگاه فرآب صنعت تولید می شود که این محصول شامل برج خنک کننده مخروطی، برج خنک کننده مکعبی و برج خنک کن صنعتی می باشد.

فرآیند سفارش برج خنک کننده

در راستای سفارش برج خنک کننده توسط مشتریان، متقاضی ابتدا می بایست ظرفیت برج خنک کن خود را محاسبه نموده و به متخصصان فنی شرکت فرآب صنعت اطلاع نماید. در صورتیکه امکان محاسبه برای ایشان محیا نباشد، کارشناسان فنی مربوط به واحد تهویه مطبوع بر اساس نیاز کارفرما و همچنین مشخصات مربوطه، تناژ تبرید مورد نظر برای تولید برج خنک کننده را مشخص می نماید. سپس با توجه به موارد اشاره شده، پروپزال فنی به همراه اعلام بها برای متقاضی ارسال می گردد تا پس از تایید متقاضی، کار ساخت دستگاه خنک ساز شروع شود.

برج های خنک ساز تولید شده توسط شرکت فرآب صنعت اصولا به دو شکل مخروطی و مکعبی می باشد که بر اساس نیاز متقاضیان تولید و در محل پروژه به اجرا در می آید.

آشنایی با روند کارکرد برج خنک کننده

 امروزه در صنایع مختلف، کارخانجات تولیدی از ماشین آلات صنعتی به جهت تولید و ساخت محصولات خود استفاده می کنند و با توجه به نوع کارکرد این نوع از ماشین آلات، در هنگام چرخه تولید، ظرفیت گرمای دستگاه ها هنگام استفاده افزایش می یابد که برای خنک سازی دستگاه ها باید از روش های خنک سازی استفاده نمود.

با توجه به این که آب سیالی مطمئن، بدون خطر و همیشه در دسترس می باشد، از این رو در صنایع مختلف به جهت خنک سازی ماشین آلات، تجهیزات و دستگاه های صنعتی از آب به عنوان سیال خنک ساز به وسیله برج خنک کننده استفاده می گردد.

علاوه بر کارخانجات، برج خنک کننده در موارد دیگری هم مورد استفاده قرار می گیرد که می توان در جهت خنک سازی برای هتل ها (همچون هتل بزرگ اسپیناس)، مراکز خرید (همچون مرکز تجاری و خرید الماس شرق و مرکز خرید پالادیوم) و غیره از آن استفاده نمود.

از آنجاییکه اکثر مناطق جغرافیایی ایران، به شکل ناحیه های بیابانی و همچنین نیمه بیابانی می باشد، از اینرو استفاده بی رویه از آب در راستای خنک نمودن فرایند با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد بود. در این راستا، استفاده از برج خنک کننده با طراحی مناسب از جنس فایبرگلاس به جهت استفاده بهینه و کاهش مصرف آب، می تواند انتخابی مناسب برای تمامی کاربری ها باشد.

فرایند برج خنک کن بدین صورت می باشد که جریان هوای خشک بر اثر عبور از جریان آبی که در برج خنک کننده توسط نازل ها جاری می شود، قسمتی از آب موجود، تبخیر گشته و باعث خنک نمودن جریان آب برج خنک کننده می گردد. با توجه به این نکته که گرمای موجود در تبخیر آب در مقایسه با ظرفیت گرمای ویژه آن بالا می باشد، تبخیر آب در این مرحله به صورت ناچیز بوده و باعث ایجاد سرمایش نسبتا بالایی در هنگام جریان مایع صورت می گیرد. به عنوان نمونه، تبخیر یک لیتر آب و همچنین ورود آن، به جریان هوای موجود باعث می گردد تا 60 لیتر آب موجود در جریان تا میزان 10 درجه سرد گردد.

در این راستا، نکته ای که باید به آن توجه ویژه ای داشت آن است که رطوبت نسبی موجود در هوای ورودی به برج خنک کننده به عنوان پارامتر محدود ساز جهت انتقال حرارت و دما در برج خنک ساز می باشد. بر اساس تئوری طراحی و ساخت این محصول، حداقل دمای بدست آمده در نتیجه فرایند برای آب خروجی از برج خنک کن، برابر است با دمای مرطوب هوای موجود در ورودی ولی این اتفاق معمولاً در عمل اختلاف دمای بین 2.5   5 درجه سانتیگراد خواهد بود.

برای سنجیدن دمای رطوبت هوای ورودی، می توان با پیچیدن یک پارچه مرطوب به دور دمیدن هوا و حباب دما سنج، آنرا اندازه گیری نمود.

برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس

با توجه به این که در کشورمان ایران، شرایط آب و هوایی به گونه ای است که در اکثر مناطق کشور امکان استفاده از برج خنک کننده به جهت خنک سازی وجود دارد، خشک بودن هوای ورودی در برج خنک کننده (پایین بودن رطوبت نسبی هوای ورودی) و تبخیر مناسب آب گرم میسر شده و در نتیجه آن، سرد شدن جریان آب ورودی را خواهیم داشت.

برج خنک کننده تولید شده توسط شرکت مهندسی فرآب صنعت که در مقیاس تجاری، نیمه صنعتی و صنعتی ساخته می شود به شکل برج خنک کننده مخروطی شکل و همچنین، در شرایط صنعتی به صورت برج خنک کننده مکعبی تولید شده و در محل پروژه قابل اجرا می باشد.

در حال حاضر، استفاده از برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس به صورت مخروطی و مکعبی به صورت چشم گیری مورد استفاده قرار می گیرد.

دسته بندی برج خنک کننده از نظر کاربری

-         برج خنک کننده مخروطی از جنس فایبرگلاس که حداکثر ظرفیت حرارتی مورد کاربری آن 1250 تن تبرید می باشد

-         برج خنک کننده مکعبی از جنس فایبرگلاس که ظرفیت حرارتی آن که مورد استفاده قرار می گیرد، حداکثر 1800 تن تبرید می باشد

-         برج خنک کننده صنعتی از جنس فایبرگلاس که به جهت ظرفیت های بیش از 2000 تن تبرید برای کاربری های صنعتی مورد استفاده قرار می گردد.

در انواع برج خنک کننده تولید شده توسط شرکت مهندسی فرآب صنعت، از الکتروموتور ساحت شرکت زیمنس آلمان استفاده می شود که دارای کلاس حفاظتی IP55 بوده و از کلاس حرارتی F بهره می برد و همچنین دارای مقاومت بسیار بالا در برابر رطوبت می باشد.

تمامی فن های به کار گرفته شده در برج های خنک کن فرآب صنعت، از نوع محوری و به صورت پروانه های تو خالی می باشد که از جنس آلومینیوم یا فایبرگلاس خواهند بود و به دلیل سبک بودن آن و بهره مند بودن از شرایط بالانس مناسب، این قسمت از برج (فن) فاقد لرزش بوده و همچنین بسیار کم صدا می باشد و در صورتی که متقاضی، تقاضای استفاده از فن از جنس فایبرگلاس نماید، ایروفویل موجود باعث کاهش بسیار زیاد صدای ایجاد شده خواهد نمود.

سیستم توزیع آبی که در داخل برج خنک کننده قرار می گیرد، از نوع پاششی و به اصطلاح Sprinkler می باشد و طراحی آن به گونه ای است که حداقل افت فشار را ایجاد نماید که استفاده از این نوع سیستم توزیع آب باعث می گردد تا هزینه تعمیر و نگهداری آن کاهش یابد.

همچنین، قطعات فلزی مورد استفاده قرار گرفته شده در برج خنک کننده تولید شرکت فرآب صنعت، همانند تکیه گاه ها و پایه ها از جنس گالوانیزۀ داغ آبکاری شده بوده و به صورت ضد زنگ می باشد. استفاده از لوور در برج خنک کننده (Louver) باعث جلوگیری از تراوش آب از قسمت چاهک به اطراف برج خنک کن شده و همچنین، از اتلاف و نشت آب به فضای اطراف جلوگیری می نماید.

در برج خنک کننده مکعبی از جنس فایبرگلاس، حذف کنندۀ قطرات رانشی یا به اصطلاح (Drift Elminator) به جهت ممانعت از خارج شدن آب با جریان هوا تعبیه شده است ولی در برج خنک کننده مخروطی، به خاطر افزایش افت فشار از نصب آن صرف نظر شده است.

برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس در مدل های مختلف برای ظرفیت های 40 تا 1400 تن تبرید ساخته و اجرا می شود. بدنۀ برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس بوده که دارای کیفیت بالایی می باشد و از ضخامت مناسب بهره می برد. همچنین در این مدل از برج های خنک ساز، از پکینگ با جنس PVC استفاده می شود و فن برج خنک کننده نیز به صورت ملخی می باشد.

انتقال قدرت از الکتروموتور به فن در برج خنک کننده توسط پولی، فلکه و یا گیربکس صورت می گیرد و الکتروموتور مورد استفاده در برج خنک کننده از مارک های اروپایی معتبر بوده و ترجیحاً از موتورهای شرکت زیمنس آلمان استفاده می شود که با درجه حفاظتی IP55 و به صورت ضد آب می باشد. البته شایان ذکر است که می توان از الکتروموتور معمولی استفاده نمود اما استفاده از الکتروموتور معمولی در برج خنک کننده به جهت مقدار بالای تبخیر سطحی، باعث افزایش احتمال اتصال و همچنین سوختن الکتروموتور خواهد شد.

برج خنک کننده فایبرگلاس در صورتی که بخواهد در پشت بام ساختمان های بزرگ و کوچک قرار گیرد، باید وزنی به نسبت سبک تر از برج خنک کن فلزی داشته باشد که در این راستا، وزن برج های خنک کن از جنس فایبرگلاس تقریباً 20 درصد کمتر از برج خنک کننده فلزی می باشد که همین امر، انتخابی ایده آل برای استفاده می باشد.

قالب های مورد استفاده در جهت ساخت برج خنک کننده از جنس فایبرگلاس به صورت کامل توسط تیم طراحی و توسعه فنی محصولات فایبرگلاس شرکت فرآب صنعت به عنوان بزرگترین تیم طراحی برج خنک کننده فایبرگلاس در کشور می باشد صورت می پذیرد.

قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس ( کولینگ تاور )

به جرات می توان گفت که قیمت کولینگ تاورهای تولید شده توسط شرکت مهندسی فرآب صنعت، به عنوان مقرون به صرفه ترین و رقابتی ترین قیمت در بازار این نوع از محصولات می باشد. در طراحی و ساخت برج های خنک کن تولید شده توسط شرکت فرآب صنعت، از سال ها تجربه همکاران استفاده شده است تا بالاترین راندمان را برای مصرف کننده فراهم آورد.

قیمت مناسب این نوع از دستگاه های خنک ساز، سبب شده است تا شرکت های بزرگی همچون گروه صنایع روغن نباتی، مهرپویش آوالان، پدیدۀ ماشین سازی غرب ( شرکت زیر مجموعۀ گلرنگ )، رنگ محار، لاستیک بارز، گروه صنعتی نوآوران ابری و غیره از محصولات و خدمات این شرکت بهره مند گردند.

در قسمت زیر به مواردی در رابطه با برج خنک کننده که در هنگام خرید محصول و درخواست مدل مورد نظر تاثیر گذار می باشد اشاره خواهیم نمود.

-         جانمایی دستگاه برج خنک کننده

از جمله دغدغه های اصلی تولید کنندگان، سازندگان و همچنین، طراحان مجتمع های مسکونی، چیدمان و جانمایی مناسب انواع برج خنک کننده در محیط پشت بام و یا حیاط محوطه ساختمان می باشد. با توجه به اینکه نکته که نسبت طول و عرض کولینگ تاور به صورت جریان مخالف یا Counter Flow به نسبت برج خنک کننده جریان متقاطع یا Cross Flow به شکل مربعی نزدیک تر می باشد بهترین انتخاب از جهت جانمایی کولینگ تاور در ساختمان ها و مجتمع های مسکونی تجاری و آپارتمانی به صورت موارد اشاره شده در زیر می باشد.

1- برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف

2- برج خنک کننده مکعبی جریان متقاطع

3- برج خنک کننده مخروطی یا گرد یا به اصطلاح مدور

-         پاشش آب و آلودگی محیط توسط برج خنک کننده مخروطی

در این بخش از کولینگ تاور ها، جریان متقاطع و برج خنک کننده مخالف در صورتی که سیستم پاشش از شرکت معتبر خریداری و تامین گردد در یک سطح قرار می گیرند. البته می بایست به این نکته توجه نمود که برج خنک کننده مخروطی شکل، از جهت پاشش آب و آلوده نمودن محیط اطراف شرایط بسیار بدی خواهند داشت. پاشش و توزیع آب از کولینگ تاور به محیط اطراف، باعث می شود تا بیماری های واگیردار و همچنین، پراکنده شدن باکتری ها صورت گیرد که این اتفاق، سلامت کودکان و سالمندان را به شدت تهدید خواهد نمود.

-         جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی با استفاده از برج خنک کننده

به جهت کاهش آلودگی صوتی که اکثراً توسط فن های کولینگ تاور ایجاد می گردد، مناسب ترین گزینه، استفاده از فن های فایبرگلاس می باشد که از پروفیل ایرفویل بهره مند می باشد. این مدل از فن ها در برج خنک کننده به منظور پیچش پروفیل در طول شعاع و همچنین، تغییر زاویه، دبی یکنواختی را فراهم نموده و در عین حال، صدای بسیار کمتری از فن های آلومینیومی یا فن های پروفیل ثابت از جنس فایبرگلاس را ایجاد می کند.

استفاده از سیستم کنترلی هوشمند به جهت کاهش دور فن برج خنک کننده، به عنوان بهترین و مناسب ترین گزینه جهت کاهش صدای برج خنک کننده در شب ها می باشد که می توان از این سیستم برای کولینگ تاور ها به جهت استفاده در شب استفاده نمود.

در صورت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره فنی رایگان می توانید با شماره های 02126318332 02122320058 و یا حتی با شماره همراه 09123355960 تماس حاصل نموده و با کارشناسان فنی این شرکت در ارتباط باشید و برج خنک کننده مورد نظر خود را سفارش دهید.